Cieľom BOZP je predovšetkým ochrana zdravia a posilnenia prevencie pri ochrane bezpečnosti a zdravia zamestnancov pri výkone ich práce. Nadmerné, dlhodobé a monotónne zaťaženie podporno - pohybového systému sú najčastejším problémom pri práci, v dôsledku ktorého sa u zamestnancov vyskytujú ochorenia chrbtice, svalov, šliach alebo kĺbov.
Za ručnú manipuláciu s bremenami je podľa Nariadenia vlády SR č. 281/2006 Z. z. o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách pri ručnej manipulácií s bremenami považované akékoľvek premiestňovanie alebo nosenie bremena jedným alebo viacerými zamestnancami, jeho zdvíhanie, tlačenie, podopieranie, ukladanie, ťahanie alebo iné pohybovanie, ktoré s vlastností bremena alebo nepriaznivých ergonomických faktorov predstavuje riziko poškodenia zdravia, a to najmä chrbtice zamestnanca.
Za manipuláciu s bremenami sa považuje akékoľvek nakladanie s bremenami, ktoré môže spôsobiť čo i len minimálne poškodenie zdravia zamestnanca.
Pred začatím práce s bremenami sú zamestnávatelia, alebo určení vedúci povinní:
U tehotných žien, matiek do deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacich žien sa odporúča smerné hmotnostné hodnoty znížiť na menej ako polovicu. Taktiež je potrebné u zamestnancov so zdravotným postihnutím rešpektovať odporúčanie lekára podľa individuálneho posúdenia zdravotného stavu.
Pre zamestnancov vyplývajú pri ručnej manipulácií s bremenami tieto povinnosti:
Bremeno má byť umiestnené čo najbližšie k trupu a dráha manipulácie má byť čo najkratšia. Ideálna pracovná poloha predpokladá vzpriamený symetrický stoj, horizontálnu vzdialenosť bremena do 25cm, pevné uchopenie bremena, výška úchopu bremena má byť nižšia ako 25 cm nad kĺbmi 3. prstu v základnom postavení. Maximálny zmenový limit je 10t pri prenášaní bremien na veľmi krátku vzdialenosť (menej ako 1m). Pri prenášaní bremien na dlhšie vzdialenosti a nepriaznivých podmienkach sa hmotnosť znižuje. Pre ženy je to 6,5t. Optimálne hodnoty sú odvodené z modelu, ktorý nepredpokladá šírku bremena väčšiu ako 0,75m.
Nepriaznivé zdravotné dôsledky manipulácie s bremenami sa prejavujú predovšetkým poškodením bedrovej časti chrbtice a urýchľujú degeneratívne zmeny bedrovej chrbtice. Vplyvom priaznivých ergonomických podmienok znížite riziko poškodenia chrbtice.
autor: Mgr. Lenka Štúriková, office manager